تبلیغات
مرجع معرفی و بررسی ماشین ها - هیوندای توسان بخرم یا کیا اسپورتیج؟

مترجم سایت

مرجع معرفی و بررسی ماشین ها
معرفی و بررسی ماشین های بازار
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


تاسیس:88.8.8 هجری شمسی
تبلیغات در این بلاگ 100% رایگان است.
تبادل لینک میکنیم
نویسنده میپذیریم
اشکان اسلام زاده

مدیر وبلاگ : اشكان اسلام زاده
همانطورکه می دانید، این روزها بازار خودروهای شاسی بلند داغ داغ است و در این بین کره ای ها توانسته اند به خوبی افسار بازار را به دست بگیرند. موضوعی که کره ای ها در مورد بازار ایران به درستی درک کرده اند این است که در ایران خودروی خوش چهره با لیست بلندی از امکانات به راحتی فروش می رود و این دو فاکتور را می توانید در هر یک از محصولات دو شرکت مطرح یعنی کیا و هیوندای ببینید که البته از نظر طراحی واقعاً لایق بوده اند و همیشه توانسته اند سطحی بالاتر از سطح معمول بازار را ارایه دهند. در این بین و در سگمنت شاسی بلند متوسط شهری، دو خودروی هیوندای توسان و کیا اسپورتیج همانند دیگر محصولات این دو شرکت به سرعت خود را در بازار مطرح کردند و برخلاف نسل گذشته، نسل کنونی توانست به خوبی خود را نشان دهد و آنچنان خوب و بی دردسر (نسبت به دیگر رقبا) خرید و فروش می شوند که به قول معروف "پول نقد" به حساب می آیند.

با توجه به اینکه هر دو خودرو از نظر قیمتی نزدیک به هم هستند و از نظر فنی و سطح تجهیزات شباهت بسیاری به یکدیگر دارند، همیشه این سوال مطرح بوده که بالاخره توسان بخریم یا اسپورتیج؟ لذا بر این شدیم تا این دو چشم بادامی شرقی را در کنار یکدیگر بگذاریم و به این سوال مهم پاسخ دهیم.

طراحی خارجی و کابین

موضوع طراحی و ظاهر یک موضوع کاملاً سلیقه ای است و نمی توان به قطعیت گفت که بالاخره توسان خوش تیپ تر است یا اسپورتیج. اما این موضوع را می توان با یک نگاه کلی به هر خودرو فهمید که توسان در طراحی بیرونی کمی محافظه کارانه تر از اسپورتیج بوده و شاید هدف آن برای سنین بالاتری بوده است. اما در مقابل کیا کاملاً شجاعانه قصد داشته خودرویی متفاوت را وارد بازار کند و باید گفت که در این راه به خوبی هم جواب گرفته و چهره این خودرو مخصوصاً در زمان عرضه یک سر و گردن از دیگر رقبا بهتر و جذاب تر بود. رینگ های بزرگ، طراحی و قوس های جانبی و نوع درب عقب طوری طراحی شده اند که اصلاً نمی توان از آن ایرادی گرفت و یقیناً برای جوانان اسپورتیج می تواند خودرویی گیرا و جذاب باشد.

اما با وارد شدن به کابین داستان کمی متفاوت می شود. موضوعی که در توسان مشخص است طراحی و قرار گیری ادوات به صورتی گویا، مشخص و ارگونومیک است بطوریکه همه چیز سر جایش قرار دارد و به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین دید بیرون شما خوب است و به جاده تسلط مناسبی دارید.

این موضوع زمانی بیشتر خود را نشان می دهد که بعد از توسان وارد کابین اسپورتیج شوید و متوجه می شوید که این کابین نسبت به توسان کمی تنگ و خفه است! اگرچه طراحی داشبورد میانی و آمپر پشت صفحه و ... همگی زیبا و بی نقص هستند اما شما داخل کابینی با دید نسبتاً کم روی جاده قرار دارید و نوع قرار گیری شیشه ها کمی دید را محدود کرده اند. با وجود اینکه ممکن است این نوع قرار گیری داخل کابین و دید محدود شبیه خودروهای اسپرت باشد، اما برای بسیاری از خریداران که از خرید چنین خودرویی قصد استفاده شهری را دارند، دید باز و احاطه به جاده مسئله کمی نباشد.

حال که داخل کابین هر خودرو نشسته ایم بگذارید موضوع دیگری یعنی دید عقب را نیز مطرح کنیم. در اکثر خودروهای شاسی بلند، دید عقب معضلی به حساب می آید و اگرچه در هر دو خودرو امکان نصب دوربین عقب وجود دارد، اما هیچ چیز جای دید شما از آینه میانی را نمی گیرد. یکی از فرق هایی که بین توسان و اسپورتیج وجود دارد دید بهتر اسپورتیج است و نوع قرار گیری شیشه عقب و طراحی سقف به صورتی است که نسبت به توسان دید بهتری نسبت به عقب خودرو دارید.
موضوع دیگری که قبلاً در مورد این دو خودرو مخصوصاً محصولات کیا مطرح بوده، کیفیت پایین اجزای داخلی بود. اما حال باید گفت که کیا در این زمینه پیشرفت خوبی داشته و در این مورد کیفیت اجزای داخلی توسان و اسپورتیج مورد بررسی ما تقریباً برابر بود. اگرچه هر دو هنوز تا رسیدن به محصولات رقیب ژاپنی و اروپایی راهی طولانی در پیش دارند.


فضای بار و سرنشینان

در مورد فضای سرنشینان و مخصوصاً قسمت عقب می توان گفت که تا وقتی دو نفر در عقب باشند مشکلی نیست ولی اگر قصد داشته باشید سه نفر در صندلی های عقب بنشینید برتری توسان نسبت به اسپورتیج مشخص می شود. باید اشاره کرد که همان فضای گرفته با دید محدودی که در جلو برای اسپورتیج وجود داشت، در عقب نیز تکرار شده و دید سرنشینان عقب در توسان بهتر از اسپورتیج است.

در مورد فضای بار صندوق عقب نیز مجدد برتری با توسان است و مقدار باری که می توان در صندوق عقب توسان قرار داد کمی بیش از اسپورتیج است. البته این برتری آنچنان هم پررنگ نیست و اگر بخواهیم کمی دقیق تر به این موضوع بپردازیم، حجم صندوق عقب توسان 1580 لیتر و اسپورتیج 1546 لیتر است که نشان از برتری جزئی توسان نسبت به اسپورتیج در این فاکتور است.


تجهیزات کدامیک کامل تر است؟

در مورد خودروهای کیا و هیوندای، با توجه به اینکه افراد شخصی نیز اقدام به واردات کرده و هر کدام خودرو را با سلایق خود وارد کرده اند، بازار داخل پر شده است از خودروهای مختلف با امکاناتی متفاوت و شاید به راحتی می توان گفت که نمی توان دو توسان و یا دو اسپورتیج را در خیابان پیدا کرد که از نظر امکانات کاملاً شبیه به هم باشند. هر کدام هم برای خود تیپ و اسمی روی خودروی خود گذاشته و آن را فولِ فول نامیده اند! شاید برای اینکه متوجه شوید خودرویی که قصد خرید آن را دارید از تمامی امکانات قابل نصب بهره مند است یا نه، باید مطالعات و تجربیات زیادی داشته باشید و برای خود در این زمینه حرفه ای شوید.
اما در کل و با یک نگاه کلی به لیست امکانات قابل نصب روی هر خودرو می توانید متوجه شوید که در اکثر موارد هر دو خودرو بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما بعضی از تجهیزات روی توسان قابل نصب نیست و از این حیث اسپورتیج برتری نسبی به توسان دارد (البته ممکن است از زمان نگارش این مقاله تا زمان انتشار آن که تنها چند روز است همان امکانات نیز قابل نصب شوند و در نمایشگاه های کشور قابل دسترس!). مثلاً روی کیا اسپورتیج سنسور جلو نصب می شود اما توسان در هیچ یک از مدل ها سنسور جلو ندارد. و یا در اسپورتیج آنتن کوسه ای و ساب ووفر وجود دارد ولی روی توسان نمی توانید این دو را داشته باشید. مجدد متذکر می شوم که احتمالاً در همین لحظه بسیاری می گویند که فلان توسان در فلان جا این آپشن را هم دارد که باید گفت "بله درست می فرمایید" و همانطورکه ذکر شد روی تمامی مدل های هیوندای و کیا انواع و اقسام امکانات نصب می شوند.
ولی در یک صحبت کلی، هر دو خودرو از نظر سطح تجهیزات در بهترین شرایط در کلاس خود هستند و اگر برای شما تجهیزات نصب شده یکی از فاکتورهای خرید است، مطمئن باشید که هیچ کدام شما را مایوس نخواهد کرد. البته کیا اسپورتیج فرمان 3 حالته دارد که 3 حالت نرمال، اکو و اسپورت رانندگی را میتوانید انتخاب کنید که این آپشن مهم را ما روی توسان تابحال ندیده ایم.


چه پیشرانه ای روی این دو کره ای نصب شده؟

شاید راحت ترین قسمت در این مقاله نوشتن همین قسمت باشد زیرا اگر درپوش موتور را بالا بزنید متوجه می شوید که دقیقاً یک پیشرانه آن هم با عملکردی مشابه روی آنها نصب شده است. روی توسان و اسپورتیج یک پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه به حجم دقیق 2359 سی سی نصب شده که می تواند حداکثر 177 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه و 227 نیوتن متر گشتاور در 4000 دور در دقیقه را تولید کند که اگر کمی عمیق تر شویم این موتور از سری پیشرانه های MPi است.
یک موضوع را داخل پرانتز بگوییم که در مقطعی و در مدل های 2012 تعداد بسیار کمی از مدل های اسپورتیج با موتور 2 لیتری توربو GDi با قدرت 267 اسب بخار نیز وارد شده است که راحت ترین راه برای تشخیص آنها وجود دو خروجی اگزوز در عقب خودرو است.

اگر به اعداد و ارقام آنها نیز نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که از این نظر هم بسیار شبیه به هم هستند و شتاب صفر تا صد هر دو تقریباً 10 ثانیه و حداکثر سرعت آنها کمی بیش از 180 کیلومتر در ساعت است. اما ما به این اعداد اکتفا نکردیم و اگر با اخلاق ما آشنایی داشته باشید می بایستی حتماً خودمان هم آنها را تست می کردیم که در نهایت یک درگ برگزار کردیم و می توانید در ادامه آن را مشاهده کنید.

هندلینگ کدامیک بهتر است؟

همیشه یکی از مهم ترین فاکتورها هندلینگ یک خودرو است. خودروی توسان مورد بررسی ما از مدل 2014 بود و تقریباً یک سال کار کرده بود و اسپورتیج مدل 2015 و با کارکرد حدود 6 ماه بود. لذا تقریباً هر دو نو و شبیه صفر کیلومتر بودند مخصوصاً اینکه صاحبان هر دو خودرو از ماشین بازهای خوب و با اطلاع کامل بودند و به خودروی خود حسابی رسیده بودند.
کلید را از صاحبان خوب و خوش برخوردشان گرفتم و تک تک به همراه خودشان شروع به بررسی و تست هر کدام کردیم. موردی که پس از رانندگی و تست هر دو مشخص بود، این است که واقعاً توسان و اسپورتیج هر دو یک خودرو هستند و نه تنها از نظر پیشرانه برابرند، بلکه از نظر هندلینگ و فرمان پذیری تقریباً در یک سطح قرار دارند.

لذا سعی کردیم کمی با موشکافی بیشتری به بررسی هر کدام بپردازیم. همانطورکه گفتیم کیا اسپورتیج مورد تست از مدل 2015 بود و موضوعی که کاملاً عیان بود بهبود سیستم تعلیق آن نسبت به اولین سری این خودرو است. همانطورکه می دانید در سری های اول از اسپورتیج (مدل 2011) سیستم تعلیق آن واقعاً خشک بود اما کیا این مشکل را در سری جدید اسپورتیج رفع کرده و هم اکنون باید گفت که تعلیق هر دو خودرو از نظر نرمی بسیار شبیه به یکدیگر هستند.

اما همانطورکه در قسمت فضای سرنشینان اشاره شد، روح اسپورتیج بیشتر شبیه به خودروهای اسپرت است و می توان گفت که کمی اسپورتیج از نظر هندلینگ برتری نسبت به توسان دارد و خودرو بیشتر در کنترل و دستان شماست. لذا هر قدر در قسمت دید و فضای داخلی توسان نسبت به اسپورتیج برتری داشت اما در قسمت هندلینگ برتری در دستان اسپورتیج است.
یک موضوع دیگری که در این قسمت شاهد آن بودیم عکس العمل سریعتر گیربکس و پدال گاز اسپورتیج نسبت به توسان بود. ممکن است که بگویید این مقایسه با توجه به کارکرد بیشتر توسان به مدت 6 ماه کمی ناعادلانه است اما در هر صورت 6 ماه اختلاف کارکرد نباید آنچنان اختلاف بوجود آورد و در این زمینه نیز اسپورتیج خودرویی سرحال تر نسبت به توسان است و نوعی تنبلی در محصول هیوندایی دیده می شود.
برای اینکه این رقابت جذاب تر شود و همچنین حد این تنبلی مشخص شود، یک درگ نیز برگزار کردیم که مشخص شود برتری عکس العمل گیربکس و پیشرانه چقدر است. برای اینکه درگ کمی بهتر برگزار شود هر دو خودرو سعی کردند در شروع با لانچ حرکت کنند.

فیلم درگ هیوندای توسان و کیا اسپورتیج:


همانطورکه در فیلم بالا دیدید، در شروع حرکت اسپورتیج می تواند به سرعت شروع به شتاب گیری کند و فاصله خود را با توسان بیشتر کند اما این سرعت افزایش این فاصله در ادامه کمتر می شود و توسان با دور گرفتن تقریباً پا به پای اسپورتیج می آید. البته کماکان خودمان اذعان می کنیم که با توجه به کارکرد بیشتر توسان، درگ ما کاملاً در شرایط استاندارد نبود ولی در هر صورت اختلاف هر دو خودرو آنچنان هم نیست و می توان بدون شک در این قسمت برتری را برای اسپورتیج دانست.

بالاخره کدامیک را انتخاب کنم؟

باید گفت انتخاب یکی از بین این دو خودرو کار بسیار دشواری است. این دو را به راستی باید برادرانی نامید که از هر حیث بسیار شبیه به یکدیگر هستند و به جزء ظاهر و طراحی، به سختی می توانید تفاوت های این دو را پیدا کنید.
اگر به بازار آزاد نیز برویم متوجه می شوید که کیا اسپورتیج در رنج قیمتی 146 تا 159 میلیون تومان به فروش می رسد و در مقابل توسان قیمتی بین 142 تا 148 میلیون تومان دارد.
اما در هر صورت باید یکی را انتخاب کنیم و برخلاف تصور قبلی و مشکلاتی که در سری اول اسپورتیج وجود داشت، باید دست این محصول خوش استیل کیا را به عنوان انتخاب بهتر بالا ببریم و اگرچه توسان نسبت به آن دارای برتری هایی است، اما در کل و با اختلافی اندک به نظر می رسد کیا اسپورتیج گزینه ای معقول تر و مناسب تر نسبت به توسان باشد.
منبع: سایت خودروبانک
نوع مطلب : اتومبیل، 
برچسب ها : هیوندای توسان بخرم یا کیا اسپورتیج؟، هیوندای IX35 بخرم یا کیا اسپورتیج؟، اسپورتیج بهتر است یا توسان؟، اسپورتیج بهتر است یا ix35؟، مقایسه توسان با اسپورتیج، مقایسه ix35 با اسپورتیج، درگ اسپورتیج با توسان ix35،
لینک های مرتبط :
اشكان اسلام زاده
چهارشنبه 20 آبان 1394
یکشنبه 2 تیر 1398 10:11 ب.ظ

Regards. I like it.
cialis herbs cialis farmacias guadalajara tadalafil low cost cialis 20mg buy cialis online order cialis from india cialis e hiv no prescription cialis cheap cialis for bph cialis taglich
جمعه 31 خرداد 1398 10:26 ب.ظ

This is nicely put! !
legalidad de comprar cialis cialis reviews cialis great britain cialis prezzo al pubblico generic cialis pro cialis flussig interactions for cialis generic cialis at the pharmacy cialis lilly tadalafi generic cialis pro
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:33 ب.ظ

Amazing posts. Regards.
tadalafil 10 mg cialis usa cost cialis for sale in europa cuanto cuesta cialis yaho cialis patentablauf in deutschland cialis preise schweiz fast cialis online cialis 20 mg effectiveness cialis generico viagra or cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:22 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis patent expiration tadalafil buy cialis sample pack how does cialis work tadalafil 20 mg only best offers cialis use when can i take another cialis online prescriptions cialis cialis price thailand bulk cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:40 ق.ظ

Incredible a good deal of terrific info!
cost of cialis per pill acquisto online cialis cialis generika cialis daily we recommend cialis info miglior cialis generico cialis purchasing cialis 100mg suppliers brand cialis nl cialis 30 day trial coupon
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:17 ق.ظ

Thanks. Plenty of facts.

prezzo cialis a buon mercato cialis 50 mg soft tab cialis kaufen cialis generisches kanada only best offers 100mg cialis try it no rx cialis cialis pills in singapore rx cialis para comprar generic cialis 20mg tablets cialis rezeptfrei sterreich
جمعه 24 خرداد 1398 03:10 ب.ظ

Position very well used!.
buy cialis online cialis generic availability canada discount drugs cialis only now cialis 20 mg purchase once a day cialis venta de cialis canada generic cialis with dapoxetine comprar cialis navarr order a sample of cialis cialis bula
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Terrific posts. With thanks.
cialis arginine interactio look here cialis order on line cialis pills recommended site cialis kanada miglior cialis generico cialis pas cher paris cialis dose 30mg prezzo di cialis in bulgaria how does cialis work non 5 mg cialis generici
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:12 ب.ظ

Wow quite a lot of useful tips.
sublingual cialis online click now cialis from canada enter site 20 mg cialis cost tadalafil tablets cialis australia org cialis 200 dollar savings card cialis prezzo al pubblico cialis in sconto cialis daily dose generic cialis generico lilly
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:34 ب.ظ

I'll immediately snatch your rss feed as I can't to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you've any? Kindly permit me know so that I could subscribe. Thanks.
یکشنبه 19 خرداد 1398 03:24 ب.ظ

Kudos! Terrific information!
cialis side effects cialis super acti effetti del cialis cipla cialis online tadalafil 10 mg wow cialis 20 online prescriptions cialis cialis farmacias guadalajara generic cialis review uk cheap cialis
پنجشنبه 22 فروردین 1398 07:02 ب.ظ
I was pretty pleased to discover this web site.
I want to to thank you for ones time for this particularly
fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to see new
stuff on your site.
جمعه 16 آذر 1397 09:53 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it!
low cost cialis 20mg female cialis no prescription buying cialis in colombia cialis dosage cialis herbs where cheapest cialis acheter cialis meilleur pri how much does a cialis cost bulk cialis cialis patentablauf in deutschland
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Very good content, Cheers!
cialis dose 30mg free generic cialis wow cialis 20 cialis en mexico precio cialis great britain buying brand cialis online low dose cialis blood pressure cialis generique 5 mg cialis generico lilly cialis price thailand
سه شنبه 13 آذر 1397 06:05 ب.ظ

Fantastic facts. With thanks.
non 5 mg cialis generici cialis cost cialis prices in england where to buy cialis in ontario viagra or cialis order cialis from india cialis coupons cialis cuantos mg hay cialis kamagra levitra viagra vs cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:53 ب.ظ

Whoa tons of beneficial info!
price cialis wal mart pharmacy cialis 5 mg scheda tecnica side effects of cialis click here to buy cialis where to buy cialis in ontario cialis flussig generic cialis 20mg uk prezzo cialis a buon mercato cialis uk next day cialis therapie
دوشنبه 12 آذر 1397 06:33 ق.ظ

Seriously a lot of amazing material!
when can i take another cialis india cialis 100mg cost cialis tadalafil deutschland cialis online cialis soft tabs for sale cialis venta a domicilio cialis 20mg preis cf rezeptfrei cialis apotheke acheter cialis kamagra cialis generisches kanada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:05 ق.ظ

Thanks, An abundance of forum posts!

ou acheter du cialis pas cher cost of cialis cvs acquisto online cialis sialis cialis 20 mg cialis patent expiration free cialis cialis 5mg billiger viagra or cialis wow look it cialis mexico
شنبه 10 آذر 1397 06:48 ب.ظ

Beneficial forum posts. Regards!
canada discount drugs cialis cialis 05 cialis kamagra levitra we like it cialis price ou trouver cialis sur le net cialis 20mg cialis bula side effects of cialis cialis tablets for sale cialis patent expiration
شنبه 10 آذر 1397 05:42 ق.ظ

Cheers, I appreciate this!
cialis vs viagra cialis daily dose generic cialis lowest price click now cialis from canada online prescriptions cialis buying cialis overnight cialis tadalafil weblink price cialis tesco price cialis click here to buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:26 ب.ظ

Thanks a lot! Loads of stuff!

callus prices for cialis 50mg look here cialis cheap canada cialis for sale in europa order cialis from india tadalafilo walgreens price for cialis bulk cialis cialis canada tadalafil generic
جمعه 9 آذر 1397 06:39 ق.ظ

Awesome content, Appreciate it!
cialis canada we use it 50 mg cialis dose we recommend cialis best buy cialis australian price cialis generico online cialis uk next day acheter du cialis a geneve cialis prezzo di mercato cialis lowest price cialis australian price
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:24 ب.ظ

You actually stated that really well!
we like it cialis price we choice cialis uk cialis uk next day cialis cuantos mg hay cialis 20mg preis cf cialis in sconto tadalafil generic cialis usa cost wow cialis 20 non 5 mg cialis generici
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:39 ق.ظ

Incredible all kinds of helpful info.
cialis arginine interactio comprar cialis 10 espa241a cialis authentique suisse cialis generico en mexico acquistare cialis internet cialis free trial link for you cialis price buy cialis cheap 10 mg viagra or cialis cialis 5 mg buy
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:45 ب.ظ

Effectively expressed genuinely! !
cialis 5 mg buy buy cialis online we like it cialis soft gel cialis venta a domicilio how do cialis pills work cialis patentablauf in deutschland cialis tablets australia ou acheter du cialis pas cher cialis et insomni buy cialis online nz
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:06 ق.ظ

Thanks a lot. Plenty of stuff!

cialis tablets australia wow cialis 20 cialis name brand cheap generic cialis tadalafil sialis trusted tabled cialis softabs only best offers 100mg cialis cialis mit grapefruitsaft low dose cialis blood pressure cialis 30 day sample
دوشنبه 9 مهر 1397 02:22 ق.ظ

You revealed this wonderfully.
viagra or cialis link for you cialis price tadalafil 5mg cialis venta a domicilio look here cialis order on line generic cialis tadalafil cialis authentique suisse we recommend cialis info cialis patent expiration cialis prices in england
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:53 ب.ظ

Thanks a lot! Numerous facts.

cialis pills cialis 100mg suppliers cialis prices in england cialis para que sirve opinioni cialis generico cialis sicuro in linea tadalafil tablets tadalafil tablets cialis 5 mg buy tadalafil generic
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:40 ق.ظ

Many thanks, Lots of posts!

canadianpharmacyusa24h canadian mail order pharmacies online canadian discount pharmacies canadian online pharmacies legitimate drugs for sale on internet canadian pharmacy online 24 top rated canadian pharmacies online canadian medications list canadian medications cialis from canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:56 ب.ظ

Helpful info. Appreciate it.
where can i buy cheap viagra online buy brand viagra buy real viagra online usa buy viagra brand buy viagra locally buy viagra alternative pharmacies viagra pharmacy order viagra online usa is buying viagra online safe
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
کد جستجوگر گوگل
blog
سیستم افزایش آمار مجیک
آمار وبمستر ها آماده انتقال باشند

به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای مرجع معرفی و بررسی ماشین ها محفوظ است